О НАМА
ЈУ Захумље је културна институција основана 1898. године. Установа са традицијом дугом 126 година је за понос не само Никшића него и цијеле Црне Горе. За идеју да се у Никшићу оснује пјевачко друштво под именом Захумље заслужно је Позоришно друштво, Друштво никшићке читаонице као и недјељни лист Невесиње. Значајан допринос оснивању пјевачког друштва Захумље дао је и Нико Иванковић, по струци учитељ, уједно и први предсједник Захумља. За сам почетак рада Захумља од великог значаја су и подаци које можемо наћи у недјељном листу Невесиње и Оногошт. Иако је Захумље основано као пјевачко друштво, врло брзо по оснивању у Захумљу ће почети са радом и позоришна секција.
1899
Важно је нагласити када говоримо о првим активностима друштва, да су чланови Захумља наступили први пут крајем октобра 1898. године у кафани Вујице, гдје је испјевана пјесма Ој јуначка свјетла зоро. Такође крајем 19. и почетком 20. вијека уз пјевачко друштво забиљежени су и наступи позоришне секције Захумља. Завршетком Првог свјетског рата, Захумље ће обновити рад новембра 1924. године. Између два свјетска рата, такође су запажени наступи пјевачког и позоришног друштва. Од великог значаја за даљи несметан рад Захумља, биће и изградња дома у периоду између 1928-1932. године, чиме ће наша установа додатно интензивирати свој рад и обогатити културни садржај.
1898
Од пјевачких друштава са којима ће Захумље остварити посебну
сарадњу, издвајамо Пјевачко друштво Јединство из Котора, чији ће гости у пар наврата бити и чланови нашег пјевачког друштва. Након Другог свјетског рата, доћи ће до значајних промјена када је у питању рад самог друштва. Наиме одлуком тадашњих комунистичких власти, 1945. године назив пјевачког друштва Захумља биће промијењен у Радоје Дакић. Крајем 1953. године донијета је одлука да се врати првобитни назив за нашу установу. Године 1946. основан је оркестар Захумља који ће након двије године престати са радом али ће се почетком 1950. године основати вокално-инструментална секција. Богатство културног садржаја Захумља огледа се како је већ наведено у бројним секцијама које су осниване, тако 1956. године при Захумљу почиње са радом ликовна секција. Године 1975. са радом почиње и фолклорни ансамбл Захумља. Секције Захумља имаће запажене наступе како у Црној Гори, тако и широм Југославије али и изван њених граница. Наиме осамдесетих година прошлог вијека секције Захумља наступаће у градовима СССР-а, Аустрије, Њемачке, Италије, Румуније, Бугарске, Турске, Ирака. Почетком 1986. године у склопу фолклорног ансамбла Захумља, са радом почињу и омладинске фолклорне групе које ће такође имати запажене наступе. Дјечји хор Захумља са радом почиње 1988. године. Пар мјесеци након оснивања дјечјег хора Захумља, у Никшићу се организује и први фестивал Дјеца пјевају срцем. Значајно је поменути да ће фестивал Дјеца пјевају срцем, 1995. године постати црногорски фестивал дјечје пјесме, док ће 1997. године прерасти у Југословенски фестивал. За успјешан рад током деведесетих година прошлог вијека, наша установа биће награђена 1998. године, пријемом у Европску мрежу умјетничких организација за дјецу и омладину. Захумље се такође истиче и по организацији првог фестивала монодраме Црне Горе 1995. године, које ће брзо прерасти у Југословенски фестивал Позориште једног глумца. Од 1996. до 1997. године у Захумљу почиње са радом Школа глуме, на чијем челу је био познати југословенски и српски глумац Бора Стјепановић. Током седамдесетих, осамдесетих и деведесетих година прошлог вијека, Захумље ће са бројним установама успоставити сарадњу, међу којима су и школа за основно музичко образовање Дара Чокорило, Филозофски факултет Никшић, Клуб војске Југославије, основне школе у Никшићу, Центар за културу као и Центар за информативну дјелатност, КУД-ом Станко Драгојевић, КУД-ом Мирко Срзентић, Дјечјим позориштем из Подгорице, КУД-ом Абрашевић из Београда и Краљева, музичком и позоришном академијом са Цетиња, Црногорским народним позориштем из Подгорице, Центром за културу из Врбаса, Пјевачким друштвом Златиборска вила из Ужица.
1924
Године 1924. „Захумље“ је поново почело своје активности и доживјело ренесансу, са предсједником Гаврилом Церовићем. За изванредне успјехе постигнуте на многим концертима и драмским представама између два рата „Захумље“ је похваљивано, награђивано и одликовано.Да би сагледала активност Друштва до Другог свјетског рата, неопходно је поменути његова гостовања.
Друштво је гостовало на Цетињу, у Подгорици, Мостару, Херцег- Новом, Котору, Даниловграду, Боки Которској, Беранама-Андријевици-Пећи, а поред тога „Захумље“ је допринијело да Никшић посјете друштва из других градова.
Од 1928 до 1932. „Захумље“ је добило свој друштвени Дом у чијем су подизању учествовали како чланови Друштва тако и љубитељи „Захумља“ из цијеле Црне Горе. Отварање Дома пружило је Друштву могућност за интензивнију дјелатност и окупљање нових чланова, тако да је у периоду између два рата приступио велики број младих, обдарених чланова, махом радника, студената и ученика.
Рад „Захумља“ прекида Други свјетски рат, чланови Друштва нашли су се у првим борбеним редовима, а деветнаест њих су на бојној линији или као жртве фашистичког терора изгубили живот. Многе јавне установе и улице у Никшићу у својим називима чувају сјећање на ове личности.
1948
Дужи низ година у оквиру ове установе постоји Дјечји и Омладински драмски студио, коју су водили и воде реномирани глумци и режисери са ових простора и шире, а то су Бора Стјепановић, Мара Радовић, Петар Пејаковић, Славиша Грубиша, Марија Бацковић, Миливоје Лакић и Стеван Вуковић. Школа глуме у ЈУ „Захумље“ изњедрила је многе академски образоване глумце, режисере и продуценте.
Послије Другог свјетског рата обнавља се мјешовити хор „Захумља“, чији су хоровође били реномиране личности са простора бивше Југославије, који ће бити учесник бројних фестивала хорског пјевања у бившој Југославији, а гостовао је у Италији у неколико наврата и један је од главних чинилаца и судионика стварања изузетног угледа какав „Захумље“ данас ужива на бројним југословенским просторима, па и шире.
Након скоро 25 година прекида у раду, почетком 2010. године, хор је започео своје активности по којима је својевремено био препознатљив и на југословенским просторима.
Данас овај ансамбл, под стручним руководством професора музике Предрага Мартиновића, на свом репертоару има композиције у више жанрова: репертоар на коме су народне пјесме са црногорских простора, пјесме народа и народности бивше Југославије, руске пјесме, ромске пјесме, као и забавни репертоар са популарним евергреен композицијама.
Хор се први у Црној Гори, а потом и више пута представио публици са најљепшим пјесмама из НОБ-а широм земље и региона: први ћеловечерњи концерт одржан је поводом Дана државности 13. јула 2014. године на Сцени 213 у организацији Општине Никшић и ЈУ „Захумље“, други у оквиру изложбе „Између сјећања и отпора“ у организацији Факултета ликовних умјетности – Цетиње под покровитељством Министарства културе Црне Горе, ЈУ „Музеји и галерије“ Никшић и ЈУ „Захумље“, а поред осталих наступа овај хор је 17. јуна у Долини хероја на Тјентишту увеличао Академију „Барјак части и слободе“, којом су Савез антифашиста и бораца Народноослободилачког рата Босне и Херцеговине, са СУБНОР-ом и антифашистима Црне Горе обиљежили 75. годишњицу Битке на Сутјесци.
Хор је имао запажен наступ у Загребу на 20. Лучинданским сусретима Црногораца Хрватске. Хор „Захумља“ је учествовао и на Међународном фестивалу у Охриду у августу 2018. године.
За изузетан квалитет и високи умјетнички ниво својих програма, овај Ансамбл је на домаћим и Међународним фестивалима фолклора освојио низ награда и признања (Пољска – Сосновyец за најбољу кореографију, Молитерно – Италија награда за најбољи комплетан умјетнички утисак, Егер-Мађарска за најбољи ансамбл Фестивала итд.).
Захваљујући изузетном квалитету и веома високом умјетничком нивоу својих програма овај Ансамбл је већ годинама члан ЦИОФФ – а (Свјетске организације фолклора и традиционалних умјетности).
На завидном нивоу је и сарадња која је успостављена са културно-умјетничким друштвима из Црне Горе и региона, али и европским друштвима, о чему свједоче и бројна ванфестивалска гостовања.
Чланови фолклорних ансамбала су са поносом представљали не само „Захумље“, већ и темељне културне вриједности Никшића и Црне Горе.
Данашња ЈУ „Захумље“ је модерна институција са више од 400 чланова, хорском секцијом, омладинским и дјечјим драмским студијом, фолклорним ансамблима од дјечијих до сениора и ветерана, народним оркестром и солистима.
У оквиру ове институције умјетнички живот Никшића, својим радом и активностима обогаћује и Књижевни клуб „Поента поетика“ који објављује и зборник „Мозаик“ а који на најбољи начин репрезентује рад младих стваралаца. У овој установи је 1988. године основан Дјечји хор, чији је умјетнички руководилац био Рајко Кадовић, који је постао окосница ћелокупног каснијег рада за дјецу и многих програмских садржаја „Захумља“. Управо из овог сегмента „Захумља“ , развила се и идеја о оснивању, организацији и одржавању првог црногорског, а потом југословенског фестивала дјечје пјесме.
„Захумље“ је у сарадњи са НВО „Анагастум“ на почетку било и организатор, а данас и један од партнера музичке манифестације „Никшић гитар фестивал“.
У оквиру „Захумља“ су актуелна и два изузетно квалитетна и запажена фестивала, Фестивал уличних свирача и Боем фест, а ова институција је и организатор популарне трибине „Култопис“ која је угостила еминентна имена из свијета глуме, књижевности, музике, науке итд.