AKTUELNOSTI

Konkurs povodom 200 godina od rođenja pjesnika Branka Radičevića

JU ZAHUMLJE Nikšić povodom 200 godina od rođenja pjesnika Branka Radičevića u okviru Tribine Svobodijada raspisuje konkurs za učenike osnovnih i srednjih škola iz Crne Gore na temu:

ĐAČKI RASTANAK

(Tema konkursa može da se odnosi na završetak kalendarske školske godine, na završetak školovanja u osnovnoj i srednjoj školi i gimnaziji, ljetnji raspust, ljetnji odlazak u zavičaj, na more i na sva ona mjesta gdje djeca tokom ljeta ne sretaju prijatelje iz škole.)

Učenici svoje poetske i prozne radove mogu slati u periodu od 15. aprila do 31. maja na poštansku adresu:

JU Zahumlje, ul V proleterska, broj 17.

Radove nije dozvoljeno slati putem elektronske pošte.

Uručenje nagrada najboljim mladim stvaraocima održaće se na Festivalu ,,Đački rastanak“ koji će se održati 10. i 11. juna u sali Zahumlja sa početkom u 11 časova, o čemu će uprave škola nagrađenih učenika biti blagovremeno obavještene.

Srećno!

Nova tema na tribini Agora – Pola vijeka romana Usta puna zemlje Branimira Šćepanovića

U utorak, 18. marta u 19 časova, u sali Zahumlja na tribini Agora biće riječi o književniku i scenaristi Branimiru Šćepanoviću (1937–2020), odnosno o njegovom romanu Usta puna zemlje koji je, zaključno sa prošlom godinom, objavljen tačno prije pola vijeka (1974) i koji je, sa desetim izdanjem na srpskom jeziku, prešao tiraž od 100.000 primjeraka. Ovaj Šćepanovićev roman se, uz novelu Smrt gospodina Goluže, smatra njegovim najboljim djelom a za koje je dobio i Oktobarsku nagradu grada Beograda kao i nagradu Dimitrije Mitrinović. O romanu Usta puna zemlje, književnoistorijskom kontekstu i okolnostima nastanka romana, o opsesivnim temama Branimira Šćepanovića, o filmičnosti i filmskoj adaptaciji njegovih djela, o aktuelnosti teme romana i njegovoj fabularnoj liniji saznaćemo iz razgovora dr Vesne Trijić, književne kritičarke i Anđele Peković, urednice tribine Agora.

Vesna Trijić (1975), književna kritičarka, književna istoričarka i bibliograf. Diplomirala je i doktorirala na Filološkom fakuletetu Univerziteta u Beogradu. Njene književnokritičke prikaze je duže od decenije redovno objavljivao beogradski dnevnik Blic, dok ih danas emituje Radio-televizija Srbije, u Kulturnom dnevniku. Eseje objavljuje u književnim časopisima i zbornicima. Autorka je studije Književnost između politike i kulture: Branimir Šćepanović i Danilo Kiš, zbirke književnoistorijskih radova Priče u esejima i kritikama i koautor Bibliografije Jevrejskog alamanaha, za koji je napisala i obimnu uvodnu studiju. Dobitnica je Nagrade „Milan Bogdanović“ za najbolju književnu kritiku, kao i Nagrade „Dimitrije Bogdanović“, za najbolju knjigu iz oblasti humanističkih disciplina. Radi u Narodnoj biblioteci Srbije.

Predstavljanje romana, autorke Ivane Vavić Milić

U četvrtak, 06. marta u sali JU Zahumlje Nikšić u 19 časova, biće predstavljen roman Ugašena loza, autorke Ivane Vavić Milić. Knjiga je objavila u izdavačka kuća Nova POETIKA, a o njoj će govoriti profesori književnosti Vesna Miljanić i Mihailo Perošević, koji će ujedno i čitati odlomke iz iste. Veče će muzički obojiti Veljko Vučurović, gitara i Ivana Vavić Milić, saksofon. Moderatorka večeri biće Kristina Radović, urednica programa u JU Zahumlje.

O autorki:
Ivana Vavić Milić je nagrađivana stručnjakinja iz oblasti ljudskih resursa, prevođenja i književnosti, sa bogatim profesionalnim iskustvom u radu sa međunarodnim organizacijama, korporacijama i drugim institucijama. Diplomirala je engleski jezik i književnost na Univerzitetu Crne Gore, a trenutno završava master studije iz međunarodne ekonomije. Njeno stručno znanje upotpunjeno je sertifikatom sudskog tumača za engleski jezik, što joj je omogućilo da se istakne u simultanom i konsekutivnom prevođenju za organizacije poput OSCE-a, ambasada i međunarodnih kompanija.
Ivana je posebno poznata po svom radu na prevođenju knjiga, gdje se ističe njen doprinos prevođenju đela “Najjači Indijanac na svijetu” američkog pisca Shermana Aledžieja. Ova knjiga, bogata kulturnim i književnim nijansama, predstavlja izazov za prevodioca, ali Ivana je svojim radom uspjela vjerno prenijeti duh i ton originalnog teksta, doprinoseći kulturnoj razmjeni između dva jezika i književne tradicije.
Kroz svoj rad, Ivana je kontinuirano doprinosila obogaćivanju crnogorske književne i kulturne scene, baveći se i muzikom – aktivno svira alt saksofon i dugogodišnja je članica Gradske muzike Nikšić. Za svoj doprinos poslovnom svijetu i inovacijama u području ljudskih resursa, nagrađena je prestižnim priznanjem “40 Under 40” za jugoistočnu Evropu, čime je prepoznata kao jedan od vodećih mladih profesionalaca u regionu.
Početak radnog angažmana je vezuje za Televiziju Nikšić, potom Televiziju Crne Gore gđe je radila kao novinarka, voditeljica i urednica programa. Kroz raznovrsnost interesovanja, najviše voli da se posveti prevodilaštvu, čitanju knjiga i strastveni je ljubitelj šetnji kroz prirodu i putovanja sa svojom đecom – Stefanom i Lazarom, i suprugom Markom.

Predstavljanje knjige Bećira Vukovića

Bećir Vuković gost na Tribini Svobodijada JU Zahumlje iz Nikšića
Tribina Svobodijada JU Zahumlje iz Nikšića u okviru koje će biti
predstavljena nova zbirka pjesama „Poneti na pusto ostrvo“, književnika
Bećira Vukovića, održaće se u utorak, 4. marta u sali nikšićkog Zahumlja
sa početkom u 19 časova.
Vukovićeva nova knjiga objavljena je u izdanju izdavačkih kuća
Obodsko slovo iz Podgorice i Štampar Makarije iz Beograda (2024), i o
njoj će pred nikšićkom publikom govoriti: književnik i književni
kritičar, mr Milorad Durutović, književnik i izdavač izdanja, Radomir
Uljarević, književnik i predsjednik Književnog društva Njegoš, Milutin
Mićović i urednica Tribine Svobodijada i menadžer za kulturne
manifestacije JU Zahumlje, književnica Milica Bakrač.
Bećir Vuković je rođen u Kolašinu 1954. godine. Studirao je na
Filološkom fakultetu u Beogradu, Opštu i jugoslovenstku književnost. Do
sada je objavio devetnaest zbirki poezije.
Dobitnik je više značajnih književnih nagrada: „Marko Miljanov”,
„Risto Ratković”, „Vidovdanska povelja”, Unireksova povelja „Azbučnik“,
„Kočićevo pero”, „Zlatna značka kulturno-prosvjetne zajednice Srbije“,
„Pečat Herceg Šćepana”, „Zlatno pero Rusije“, „Miodrag Ćupić“, „Velika
gramata“ Društva književnika Kosova i Metohije i dr.
Član je Udruženja književnika Srbije, Udruženja književnika Crne
Gore i jedan od osnivača Strukovnog udruženja književnika Crne Gore.
Predsjednik Društva srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine, član
je Slovenske akademije književnosti i umjetnosti i glavni i odgovorni
urednik časopisa Srpski jug. Pjesme su mu prevedene na engleski,
francuski, ruski, grčki, bugarski, makedonski, jermenski, italijanski,
kineski, poljski, turski i italijanski jezik.
Predstavljanje knjige Bećira Vukovića održava se u okviru repertoara
martovske kulturne scene Nikšića.

IMAGINARIJUM

U poned‌jeljak, 24. februara u Koncertnoj sali muzičke škole Dara Čokorilo, u Nikšiću, u 19 časova, nastavljamo sa realizacijom projekta Imaginarijum. Tema trinaeste sesije je Slika i gluma, a gost će biti Tihomir Stanić, glumac. Razgovor sa uvaženim gostom vodiće autorka  projekta Imaginarijum, istoričarka umjetnosti i urednica programa u JU Zahumlje Kristina Radović.

Organizator  tribine je JU Zahumlje u saradnji sa Muzičkom školom, a u okviru februarskog repertoara Nikšićke kulturne scene 2025.

Napomena: JU Zahumlje nastavlja sa projektom iz kulturno – umjetničkog stvaralaštva, pod nazivom Imaginarijum (latinski imagoimaginis slika). Projekat obuhvata niz sesija čija je osnovna tema fenomen slike tretiran kroz razne umjetnosti. Cilj je da se kroz fenomen slike sagleda i afirmiše savremena umjetnička scena i kritika i posebno kod mlađih generacija, razvije i sugeriše vrjednosni stav o konkretnim umjetničkim d‌jelima. U programu će se predstaviti, i o fenomenu slike govoriti, renomirane ličnosti sa regionalne i državne kulturno – umjetničke scene.

Tihomir Stanić

Rođen je 17. novembra 1960. godine u Šeškovcima kod Laktaša, BiH. Diplomirao je glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1983. godine u klasi profesora Dejana Mijača. Stalni je član ansambla Pozorišta Atelje 212 od 1987. godine.

U kontinuiranoj karijeri dugoj više od 40 godina (od 1981), odigrao je više od 130 uloga (premijera i alternacija) na gotovo svim beogradskim pozorišnim scenama, kao i u pozorištima u Novom Sadu, Somboru, Subotici, Vršcu, Banjaluci, Podgorici, Užicu. Ostvario je takođe preko 130 uloga na filmu i TV. U dramskim programima TV Novi Sad i TV Beograd odigrao je veliki broj značajnih ličnosti iz srpske istorije i književnosti: Dositeja Obradovića, Savu Mrkalja, Jovana Steriju Popovića, Branka Radičevića, Miloša Crnjanskog, Stevana Sremca, Iva Andrića, kralja Aleksandra Obrenovića, Borislava Pekića, Jovana Jovanovića Zmaja i dr.

Predsjednik je Saveza dramskih umetnika Srbije od 1998. do 2000. godine. Umjetnički direktor Narodnog pozorišta Republike Srpske u Banjaluci od 2005. do 2007. godine. Osnivač je producentskih kuća „Balkan film“, „Drina film“ i „Tihomir Stanić Production“ u okviru kojih producira igrane filmove, serije i pozorišne predstave od 2007. godine.

Oprobao se u najrazličitijim žanrovima sa pođednakim uspjehom, u d‌jelima klasične literature kao i u savremenim produkcijama. Nagrađivan je za svoje najznačajnije uloge (Platonov u Divljem medu Čehova i Majkla Frejna, Osvald Alving u Ibzenovim Avetima, Mefisto u Geteovom Faustu, Joco u Brešanovom Hamletu u Mrduši Donjoj, Mark u komadu Art Jasmine Reze, naslovna uloga u monodrami Detinjarije Rejmona Kusa, Gavrilović u Sterijinim Rodoljupcima, Aleksa u Sterijinoj Laži i paralaži, Anđelko u Falsifikatoru Gorana Markovića, Đilas u komadu Everyman Đilas Radmile Vojvodić…) na Jugoslovenskom pozorišnom festivalu u Užicu, Danima komedije u Jagodini, Teatar-festu „Petar Kočić“ u Banjaluci, Svečanostima „Ljubiša Jovanović“ u Šapcu, Festivalu jednog glumca u Nikšiću, Danima satire Fadila Hadžića u Zagrebu, Festivalu klasike u Vršcu, Danima Milivoja Živanovića u Požarevcu, Sterijinom pozorju u Novom Sadu… Sarađivao je sa gotovo svim značajnim pozorišnim, filmskim i TV rediteljima na ovim prostorima (Dejan Mijač, Ljubomir Draškić, Zoran Ratković, Egon Savin, Slobodan Unkovski, Ljubiša Georgievski, Veljko Bulajić, Zdravko Šotra, Radmila Vojvodić, Alisa Stojanović, Branislav Mićunović, Dušan Petrović, Ivana Vujić, Tomaž Pandur, Tomi Janežič, Goran Marković, Dejan Zečević, Boban Skerlić, Sava Mrmak, Petar Zec, Mira Erceg, Vida Ognjenović, Milenko Maričić, Jovica Pavić, Slobodanka Aleksić, Nebojša Bradić i dr).

Književnici Milan Mihajlović i Nenad Jero Radenković gosti Tribine Svobodijada

U četvrtak 20. februara sa početkom u 19 časova, u okviru Tribine
„Svobodijada“ JU Zahumlje iz Nikšića, biće predstavljena knjiga „Zamahni
Sveti“, dvojice književnika sa Kosova i Metohije, Milana Mihajlovića
iz Kosovske Mitrovice i Nenada Jera Radenkovića iz Zvečana.
Izdavač zajedničkog projekta dvojice autora, Mihajlovića i
Radenkovića je Dom kulture Stari Kolašin, Zubin Potok (2024), recenzenti
su književnici Dragan Lakićević i Vidak Maslovarić, a naslovnu stranu
knjige krasi umjetničko djelo slikara iz Nikšića, Miša Vemića.
Knjigu „Zamahni Sveti“ čine dvije poeme Mihajlovića i Radenkovića,
pjesnički „vezane“ u jednu zajedničku, koja predstavlja cjelinu. Jedan dio
knjige ima interpunkciju, drugi nema, tako da na početku čitanja takav
postupak jasno poručuje da je riječ o dvojici autora. Po riječima Vidaka
Maslovarića. recenzenta knjige, Milan Mihajlović i Nenad Radenković
nastavljaju da bogate savremenu srpsku književnost: „nikako ne odustajući
od one prvotne ideje da je stradalnički prostor na kome korenuju deo
njihove ali i svesrpske mukotrpnosti kroz minule vekove“.
Prema riječima Milana Mihajlovića knjiga predstavlja sublimat
svega onoga što su on i Radenković radili više od tri decenije istrajavanja
u kulturi na prostoru Kosova i Metohije: „To se nekako kao voda dogodilo
da potekne zahvaljujući inicijativi našeg zajedničkog prijatenja koji nas je
osluškivao više puta i onda se to eto jednostavno dogodilo, da pretočimo u
jednu poemu da tako kažem, a posledica je našeg natpevavanja tokom svih ovi
godina trajanja.“
Književnik iz Banja Luke, Zoran Kostić, smatra da „sjedinjujući
stvaralačke osobenosti, uplićući stihove iz više svojih pjesama – u jednu,
jedinstvenu – Milan Mihajlović i Nenad Jero Radenković satvorili su
impresivnu pjesničku simfoniju. Od početka do završnih stihova ove
natpjesme, dva autora, kao postojano duhovno jedinstvo, odnekud odozgo, sa
visoke osmatračnice nadgledaju i svoje i postojanje bližnjih, postojanje
Srba na Kosovu, ali i svekolikog ljudskog roda. Ova natpjesma je saglasje
prolaznog i neprolaznog, trenutnog i vječnog, zemaljskog i vaseljenskog.“
Pred nikšićkom publikom o stvaralaštvu Mihajlovića i
Radenkovića, govoriće autori i urednica Tribine „Svobodijada“,
pjesnikinja Milica Bakrač. Autori će govoriti stihove iz knjige
„Zamahni Sveti“.
Ovaj program u JU Zahumlje održava se u okviru februarskog
repertoara kulturne scene Nikšića.

Književnik Zoran Kostić„O Svetom Savi“ na Tribini Svobodijada

U utorak 28. januara, u sali nikšićkog Zahumlja, kao gost tribine
„Svobodijada“, svoje stvaralaštvo predstaviće književnik i prevodilac
Zoran Kostić iz Banja Luke. Tribina „Svobodijada“ počinje u 19 časova. Uz
besjedu i poeziju koju će nikšićkoj publici govoriti Zoran Kostić,
kulturno-umjetnički dio programa upotpuniće učenici Gimnazije „Sveti
Sava“ iz Podgorice. Urednik tribine je pjesnikinja Milica Bakrač.
Zoran Kostić je rođen 1948. godine na Cetinju, gimnaziju je pohađao u
Nikšiću i Kruševcu, a Filološki fakultet u Beogradu.
Objavio je više od dvadeset poetskih knjiga (neke i u više izdanja),
više knjiga drama kao i prevedene literature. Osim poezije, drama i
filmskih scenarija, Zoran Kostić piše prozu, publicistiku i eseje,
uglavnom o stvaralaštvu ruskih pjesnika i prozaista – Puškina,
Ljermontova, Tjutčeva, Bunjina, Bloka, Bulgakova, Turoverova, Gudzenka,
Tvardovskog, Gorbovskog, Kuznjecova), prevodi sa ruskog jezika. Osim dvije
knjige Puškinovih stihova, u svom prevodu objavio je knjige izabranih
pjesama Ivana Bunjina, objavio je „Konjića Grbonjića“ – roman u stihovima
dječijeg klasika Pavela Jeršova, „Izbor“ iz Čehovljevih priča i drama,
„Izbor“ iz poezije Valerija Latinjina kao i poetsko djelo „Džingis Kan“
Viktora Slipenčuka, roman istog autora „Zvezdani spas“ i prozna djela
„Irkut“ i „Sajana“ savremenog ruskog romanopisca Valerija Hajrjuzova.
Kostićeva poetska, prozna i dramska djela prevedena su na osamnaest
svjetskih jezika, a mnoge njegove pjesme i poeme, oko 150 njih, uvrštene su u
više značajnih antologija i izbora srpske, a nekoliko autorskih pjesama,
kao i više prevodnih, uvršteno je u školske programe.
Kostić je dobitnik brojnih nagrada i priznanja: „Zlatne značke“
Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, „Vidovdanske povelje“,
„Šumadijskih struna“, „Šušnjar“. Kostićeve drame, koje se izvode na
scenama pozorišta Republike Srpske, Srbije, Crne Gore, Rusije i
Bjelorusije, nagrađivane su prestižnim domaćim i međunarodnim
priznanjima („Trinaesti dan“ – najbolji dramski tekst „Kočićeva srpska
scena“, Prijedor, 2003, i nagrada okruglog stola Međunarodnog pozorišnog
festivala „Zlatni Vitez“ – Moskva, 2003, „Koma“ – „Bronzani Vitez“ na
Međunarodnom pozorišnom festivalu „Zlatni Vitez“, Minsk, 2005, i na
istoimenom fesivalu, 2007. godine u Moskvi – „Bronzanom diplomom“
nagrađena je drama „Put za Carigrad“ kao predložak istoimene predstave u
izvođenju ansambla Savremenog dramskog teatra Bjelorusije). Kostić je
dobitnik i Gran-pri nagrade „Zlatni Vitez“ na istoimenom festivalu u

ruskom gradu Tambovu (2002) kao scenarista dokumentarnog filma
„Trepetova“. Dobitnik je i prestižnih književnih nagrada: „Branko
Ćopić“, „Gračaničke povelje“, „Petar Kočić“, Kozarskog vijenca „Skender
Kulenović“, „Zmajeva nagrada“ (Matica Srpska, Novi Sad), kao i priznanjem
Udruženja književnika Republike Srpske – „Knjiga Godine“.
Zoran Kostić je član Udruženja Književnika Srbije, Saveza Pisaca
Rusije, kao prvi, poslije Oktobarske revolucije, inostrani pisac. Član je
Udruženja Književnika Republike Srpske, bio i njegov predsjednik, i
Međunarodne Sveslovenske Akademije Nauka i Umjetnosti (Moskva, od 1993.
g.). Nedavno je objavljena i Kostićeva „Antologija ruske poezije XIH i XX
vijeka“ (sa pjesmama 90 autora u njegovom prevodu na srpski jezik).
Zoran Kostić Živi u Banjoj Luci.

Za knjigu starih i novih pjesama „Sto jedanaest“ (Zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Istočno Sarajevo, 2013.g), Kostić je dobio dvije
prestižne nagrade „Gračaničku povelju“ (Gračanica, 2013) i „Petrovdanski
vijenac“ (Kalinovik, 2014.). Prestižnim priznanjem „Petar Kočić“
(Republika Srpska) za sveukupno književno stvaralaštvo, Z. Kostić je
nagrađen 2015.godine, a Kozarski vijenac „Skender Kulenović“ dodijeljen

mu je 2016.godine za knjigu pjesama „TAČE PEČAT“ (Art-print,Banja
Luka).Titulari pomenutih uglednih priznanja („Kalinovački poetski
vijenac“, odnosno „Zavičajno društvo Petar Kočić“), izdavači su dvije
najnovije knjige ovog autora (objav ljene 2016.g) – izabranih pjesama pod
naslovom „Izgubine“, odnosno izabranih poema naslovljenih kao
„Bezanđelje“. Za svoje književno i prevodilačko stvaralaštvo Z. Kostiću je
2015.godine uručeno i prestižno međunarodno priznanje „Kiril i
Mefodij“(Međunarodni fond slovenske pismenosti i kulture, Rusija), a

  1. godine – „Zlatni vitez“. Za knjigu novih pjesama
    „Pulskvamperfekta“(1918.g, Književna zadruga Srpskog nacionalnog
    savjeta, Podgorice), ovaj autor je ovjenčen prestižnim priznanjem – „Zmajeva
    nagrada“(Matica Srpska, Novi Sad, 1919), kao i priznanjem Udruženja
    književnika Republike Srpske – „Knjiga Godine“.

Konkurs festivala za djecu i mlade

Javna ustanova Zahumlje – Nikšić u okviru Tribine „Svobodijada“

raspisuje literarni konkurs na temu
„Mama je glagol od glagola raditi“
(za učenike osnovnih škola)
i „Po majci se poznaju junaci“
(za učenike srednjih škola i gimnazija).

Konkurs je otvoren od 23. januara do 28. februara 2025. godine, a pravo
učešća imaju svi učenici od 1. do 9. razreda osnovnih škola i učenici od

  1. do 4. razreda srednjih škola i gimnazija iz Crne Gore.

Broj radova koje jedan učenik može poslati (poezija, proza) nije ograničen.
Dodjela nagrada će se održati u sali Zahumlja, 8. marta (subota) sa
početkom u 12 časova, u okviru prigodnog programa posvećenog majci o čemu
će nagrađeni učenici i njihovi nastavnici, mentori i profesori biti

blagovremeno obavješteni.

Radove učenika sa sljedećim podacima (ime i prezime učenika, razred,
škola, broj telefona, adresa, ime i prezime predmetnog nastavnika) slati

isključivo na poštansku adresu: 
JU Zahumlje, V proleterska, broj 17 Nikšić.

Ovogodišnji Festival za djecu i mlade „Mama je glagol od glagola raditi“
JU Zahumlje organizuje u saradnji sa Turističkom organizacijom Nikšić.

  1. januar, 2025. JU Zahumlje Nikšić

Promocija knjige GRAD GOSPODA I PČELA, autora Novice Đurića

Biografija autora:

Novica Đurić, rođen 1956. godine u Drijenku (Kolašin).

OBJAVLJENE KNJIGE: Tragom života (1973.) – poezija – Klub, Bijelo Polje; Uzaludna vrata (1980.) – poezija – Književna omladina Crne Gore, Titograd; Drvo u tami (1986.) – poezija – Udruženje književnika Crne Gore, Titograd; Strah od sličnosti (1986.) – poezija (prvo izdanje) – Univerzitetska riječ, Titograd; Strah od sličnosti (1987.) – poezija (drugo izdanje) – Univerzitetska riječ, Titograd; Kućni tamničar (1990.) – poezija – Univerzitetska riječ, Titograd; Božja djeca (1996.) – poezija – Obodsko slovo, Rijeka Crnojevića; Milica slovarica (1999.) – knjiga poezije za decu – Oktoih, Podgorica; Moj razgovor s njima (1990.) – knjiga intervjua – NIP Unireks Nikšić; Svjetlost i sjenke pod Lovćenom (2008.) – proza – Udruženje književnika Crne Gore, Podgorica; Desanka Maksimović Žena koja je samo voljela (2008.) – proza – Književna zadruga SNV, Podgorica; Vuko  Mit koji se sam uzdigao (2008.) – proza – Književna zadruga SNV, Podgorica; Od obećanja do ispunjenja (2009.) – proza – Književna zadruga SNV, Podgorica; Javi mi da sam živ (2009.) – poezija – Orfeus, Novi Sad; Savinim stopama Lelejskom Gorom (2011.) – proza – Književna zadruga SNV, Podgorica; Nevjerno srce (2013.) – poezija – Književna zadruga SNV, Podgorica; Roman ti pričam (2013.) – proza – Srpska književna zadruga, Beograd; Bos po riječima (2014.) – poezija – MS Izdavački centar, Podgorica; Kosovo Majko (2015.)–poezija – Partenon, Beograd; Svud me ima, krišom virim (2016.)–knjige poezije za djecu – Književna zadruga SNS, Podgorica; U tebe se uzdam( 2018.) – eseji, ITP Unireks, Podgorica; Kameni Jahači (2018.) – izabrana poezija – ITP Unireks, Podgorica; Roman ti pričam (2018.) – izabrana proza – ITP Unireks, Podgorica; Duša pred hramom (2018.) – proza – IIU Svetigora i

ZASTUPLJEN U ANTOLOGIJAMA: „Novi Jenisejski pisci“, Moskva (2016.), „Darovi evropske priče“ Banja Luka (2016.), „Atlas evropske lirike“, Banja Luka (2013), „Antologija Unireksove ljubavne poezije“, Beograd (1999. ), „Antologija – Stvaranja“ (2008.), „Antologija – Pismo“ ( 2008.), „Antologija – Jezerski vrh“ (2012/2013.), „Antologija – Bože pravde“, Podgorica (2006.), „Antologija – Knjiga radosti“, Moskva (2012.), „Antologija savremenog stvaralaštva za djecu“, Beograd (2015.), „Moja ljubavna pjesma“, Zagreb (2012.), „Prošetala carica Milica“, Beograd (2015.), „Antologija – Gavrilo, u pjesmi oslobođen“, Banja Luka (2018.) i Antologija – „Andrić, koga ima“, Banja Luka, (2017.) „Bogotražitelji“, Beograd (2002.).

NAGRADE ZA KNJIŽEVNOSTDruga nagrada na „Gimnazijadi ’76.“ (1976.), Druga nagrada „Majska rukovanja“, jugoslovenski festival poezije, Podgorica, 1983. godine, Nacionalna nagrada Saveza pisaca Rusije „Zlatno pero Rusije“ – srebrni laureat, 2010. za knjigu Javi mi da sam živ (2009.), Unireksova nagrada za prozu „Dušan Kostić“ za 2012. godinu za knjigu Savinim stopama Lelejskom Gorom (2011.), Nagrada Udruženja književnika Crne Gore „Marko Miljanov“ za knjigu Roman ti pričam (2013.), Nacionalna nagrada Saveza pisaca Rusije „Zlatno pero Rusije“ (zlatni lauerat – 2015.), Počasni Orden heroja rada (2015.), Saveza pisaca Rusije za zasluge u oblasti zbližavanja kultura, umjetnosti i novinarskog stvaralaštva naroda Rusije i zapadnog Balkana i Medalja „Car-Riba“ za poeziju, Međunarodni kulturni centar i izdavačka kuća „Krasnojarsko Vaskrsenje“ – Rusija (2016.)

ZA NOVINARSTVO:Nagrada za životno delo Saveza novinara Srbije i Crne Gore, 2016., Nagrada za životno djelo „Veljko Vlahović“ Udruženja novinara Crne Gore, Nagrada Udruženja novinara Crne Gore za reportažu „Boško Pušonjić“, 1996. godine, Prva nagrada Udruženja novinara Crne Gore, 1988. godine, Druga nagrada Udruženja novinara Crne Gore, 1994. godine, Prva nagrada dnevne novine „Dnevnik“, Novi sad, 1997. godine i Nagrada za novinarstvo novosadskog „Dnevnika“, 1994. godine.

Prevođen na italijanski, ruski, bugarski i makedonski jezik.

Pored poezije i proze, Đurić piše eseje, kritiku…

Novica Đurić je predsjednik Udruženja književnika Crne Gore, a prethodno je bio predsjednik Udruženja novinara Crne Gore.

Bio je glavni i odgovorni urednik „Omladinskog pokreta“, Prve crnogorske ilustrovane revije „Pokret“, dnevnika „Glas Crnogorca“, TV VNS, prvi glavni i odgovorni urednik dnevnika „Dan“. Bio je šef dopisništva novosadskog „Dnevnika“ za Crnu Goru, novinar “Večernjih novosti“, „Politike“…

Sarađivao je i sarađuje sa brojnim časopisima, izdavačkim kućama u Crnoj Gori i regionu.

Živi u Podgorici. Novinar je „Politike“.

Promocija knjige „Mrtvi dim“ Nebojše Jevrića u nikšićkom Zahumlju

Promocija knjige kratkih priča „Mrtvi dim“ (Srpska književna
zadruga, 2024), autora Nebojše Jevrića održaće se u utorak, 17. decembra, u
sali JU Zahumlje, u Nikšiću, sa početkom u 18 časova
O knjizi će govoriti književnik i književni kritičar, Želidrag
Nikčević i autor, dok će izbor iz knjige čitati saradnica u nastavi sa
Studijskog programa za srpski jezik (Filološki fakultet, Nikšić),
Teodora Čukić. Medijator programa biće pjesnikinja Milica Bakrač,
menadžer za kulturne manifestacije JU Zahumlje i urednica Tribine
Svobodijada.
Nebojša Jevrić (Bijelo Polje, 1959), srpski književnik, novinar i
ratni izvještač. Pisao je za Dugu, NIN, Politiku, Jedinstvo, Stvaranje i
Književnu reč.
Studirao je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, ali
je studije napustio na trećoj godini. Književni uzor bio mu je njegov
zemljak, Miodrag Bulatović, a družio se sa Branom Petrovićem, Ambrom
Maroševićem, Jašom Grobarovim i Acom Sekulićem.
Novinarsku karijeru je započeo u listu Reporter, zahvaljujući Ivanu
Miladinoviću. Nakon objavljenih šest brojeva, list je prestao da postoji,
nakon čega je Jevrić sa većinom članova redakcije prešao u Dugu.
Kao novinar Duge, bio je ratni izvještač iz Republike Srpske Krajine
i Republike Srpske.
Autor je trinaest knjiga. Živi i radi u Beogradu sa suprugom i
kćerkom.

Tribina „Agora”-Jedan pogled na čovjeka: slučaj „Dostojevski”

U četvrtak, 5. decembra u 19 časova, u sali Zahumlja na tribini Agora biće riječi o jednom od najvećih pisaca koji je izvršio ogroman uticaj na književnost 20. vijeka – Fjodoru M. Dostojevskom, odnosno fokus interesovanja biće vizija čovjeka kakvu je Dostojevski dao pišući neke od najvećih svojih romana kakvi su Zapisi iz podzemlja, Braća Karamazovi, Zločin i Kazna i dr. Ovaj ruski metafizičar koji je svoj stvaralački potencijal usmjeravao ka čovjeku i njegovoj predstavi o svijetu, Bogu i drugom čovjeku i danas je aktuelan, njegova djela se nanovo iščitavaju i za njega važi mišljenje da je bio neprikosnoveni poznavalac ljudske duše. O tome šta njegovu misao o čovjeku čini aktuelnom, koja pitanja postavljamo i danas, imamo li odgovore na njih i šta o čovjeku možemo saznati čitajući djela Dostojevskog – razgovaraće urednica tribine Agora, Anđela Peković, sa prof. dr Jovanom Popovim i dr Jasminom Ahmetagić čije su knjige Gordi i ponizni (SKZ, Beograd, 2024) i Knjiga o Dostojevskom (Blum izdavaštvo, Beograd, 2024) razlog više da se govori o ovom ruskom piscu.

Jovan Popov (1962) je istoričar i teoretičar književnosti, komparatista i prevodilac. Rođen je u Novom Sadu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju; diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu. Studije u rangu današnjeg mastera završio je u Evropskom univerzitetskom centru Univerziteta Nansi II u Francuskoj. Redovni je profesor na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Dobitnik je nagrade Nikolaj Timčenko za 2020. godinu, kao i nagrade Društva književnika Vojvodine za najbolju knjigu u 2006. godini, odnosno za najbolji prevod u 2003. godini. Autor je više knjiga.

Jasmina Ahmetagić (1970) je teoretičarka i kritičarka književnosti, rođena u Beogradu gdje je diplomirala i doktorirala na Filološkom fakultetu. Dobitnica je nagrade Nikola Milošević 2014. godine i nagrade Isidorijana. Autorka je više knjiga. Radi u Institutu za srpsku kulturu Priština – Leposavić.