U utorak, 20. maja u 19 časova, u sali Zahumlja u fokusu interesovanja tribine Agora biće književna kritika i njen status u današnjim književnim okvirima. Razgovarajući na temu Čemu književna kritika danas? gosti tribine Agora, književni kritičar dr Vladan Bajčeta i pjesnik Miljan Nikolić sa urednicom tribine Anđelom Peković pokušaće da prikažu prirodu današnje književne kritike, njen zadatak i ulogu na književnoj sceni, da sagledaju ko su zapravo književni kritičari, kakav odnos imaju prema djelu koje vrednuju, koliko se zaista zadržala kritička svijest u ovom domenu ali i to da li se i kako književna kritika našeg vremena razlikuje od nekadašnje književne kritike kada su vodeće figure bili kritičari poput Jovana Skerlića, Bogdana Popovića, Pavla Popovića itd.
Ulaz je slobodan.
Dobro došli.
Vladan Bajčeta (Bosanska Krupa, 1985) Osnovnu školu i gimnaziju završio u Pljevljima. Diplomirao na grupi za srpsku i svetsku književnost Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gdje je završio master i doktorske akademske studije. Viši je naučni saradnik Instituta za književnost i umetnost u Beogradu na Odeljenju za istoriju srpske književne kritike i metakritike. Objavljene knjige: Borislav Mihajlović Mihiz: kritičar i pisac (2021); Non omnis moriar: o poeziji i smrti u opusu Vladana Desnice (2022); Književnost s predumišljajem: stvaralačka biografija Slobodana Selenića (2023); Književnost tranzicije (Prilozi za istoriju srpske proze 1990–2020) (2025). Dobitnik je Nagrade Milan Bogdanović za kritički tekst ,,Memoari o sebi“ o knjizi Vidno polje Gorana Babića, 2023.
Miljan Nikolić rođen je u Zagrebu 1977. godine. Od 1992. godine živi u Podgorici. Odsjek za srpski jezik i južnoslovenske književnosti završio je u Nikšiću. Pjesme su mu zastupljene u četiri zbornika poezije: „Dan poslije budućnosti“ (1999), „Fluid“ (2006), „Sedam noćnih rukopisa“ (2007) i „Savremeno srpsko pesništvo u Crnoj Gori “ (2008). Priređivač je i koautor knjige poezije „Predio u praskozorje” (2008). Objavio je dvije knjige pjesama „Uvod u Itaku“ (2014), u izdanju edicije „Hododarje“, Matice srpske iz Crne Gore i „Leptirov pir“ (2019), u izdanju edicije „Novi talas“, Udruženja književnika Crne Gore. Od Udruženja književnika Crne Gore (2022) dobio je književnu nagradu „Vidovdanska povelja“ za kritičko-esejističku valorizaciju savremene srpske književnosti u Crnoj Gori. Urednik je rubrike za poeziju u časopisu „Stvaranje“ (časpopis Udruženja književnika Crne Gore) i novinar je Radija Crne Gore 1 (emisija „Kulturna panorama“).