У понедјељак, 24. фебруара у Концертној сали музичке школе Дара Чокорило, у Никшићу, у 19 часова, настављамо са реализацијом пројекта Имагинаријум. Тема тринаесте сесије је Слика и глума, а гост ће бити Тихомир Станић, глумац. Разговор са уваженим гостом водиће ауторка пројекта Имагинаријум, историчарка умјетности и уредница програма у ЈУ Захумље Кристина Радовић.
Организатор трибине је ЈУ Захумље у сарадњи са Музичком школом, а у оквиру фебруарског репертоара Никшићке културне сцене 2025.
Напомена: ЈУ Захумље наставља са пројектом из културно – умјетничког стваралаштва, под називом Имагинаријум (латински имаго, имагинис слика). Пројекат обухвата низ сесија чија је основна тема феномен слике третиран кроз разне умјетности. Циљ је да се кроз феномен слике сагледа и афирмише савремена умјетничка сцена и критика и посебно код млађих генерација, развије и сугерише врједносни став о конкретним умјетничким дјелима. У програму ће се представити, и о феномену слике говорити, реномиране личности са регионалне и државне културно – умјетничке сцене.
Тихомир Станић
Рођен је 17. новембра 1960. године у Шешковцима код Лакташа, БиХ. Дипломирао је глуму на Академији уметности у Новом Саду 1983. године у класи професора Дејана Мијача. Стални је члан ансамбла Позоришта Атеље 212 од 1987. године.
У континуираној каријери дугој више од 40 година (од 1981), одиграо је више од 130 улога (премијера и алтернација) на готово свим београдским позоришним сценама, као и у позориштима у Новом Саду, Сомбору, Суботици, Вршцу, Бањалуци, Подгорици, Ужицу. Остварио је такође преко 130 улога на филму и ТВ. У драмским програмима ТВ Нови Сад и ТВ Београд одиграо је велики број значајних личности из српске историје и књижевности: Доситеја Обрадовића, Саву Мркаља, Јована Стерију Поповића, Бранка Радичевића, Милоша Црњанског, Стевана Сремца, Ива Андрића, краља Александра Обреновића, Борислава Пекића, Јована Јовановића Змаја и др.
Предсједник је Савеза драмских уметника Србије од 1998. до 2000. године. Умјетнички директор Народног позоришта Републике Српске у Бањалуци од 2005. до 2007. године. Оснивач је продуцентских кућа „Балкан филм“, „Дрина филм“ и „Тихомир Станић Продуцтион“ у оквиру којих продуцира игране филмове, серије и позоришне представе од 2007. године.
Опробао се у најразличитијим жанровима са пођеднаким успјехом, у дјелима класичне литературе као и у савременим продукцијама. Награђиван је за своје најзначајније улоге (Платонов у Дивљем меду Чехова и Мајкла Фрејна, Освалд Алвинг у Ибзеновим Аветима, Мефисто у Гетеовом Фаусту, Јоцо у Брешановом Хамлету у Мрдуши Доњој, Марк у комаду Арт Јасмине Резе, насловна улога у монодрами Детињарије Рејмона Куса, Гавриловић у Стеријиним Родољупцима, Алекса у Стеријиној Лажи и паралажи, Анђелко у Фалсификатору Горана Марковића, Ђилас у комаду Everyman Đilas Радмиле Војводић…) на Југословенском позоришном фестивалу у Ужицу, Данима комедије у Јагодини, Театар-фесту „Петар Кочић“ у Бањалуци, Свечаностима „Љубиша Јовановић“ у Шапцу, Фестивалу једног глумца у Никшићу, Данима сатире Фадила Хаџића у Загребу, Фестивалу класике у Вршцу, Данима Миливоја Живановића у Пожаревцу, Стеријином позорју у Новом Саду… Сарађивао је са готово свим значајним позоришним, филмским и ТВ редитељима на овим просторима (Дејан Мијач, Љубомир Драшкић, Зоран Ратковић, Егон Савин, Слободан Унковски, Љубиша Георгиевски, Вељко Булајић, Здравко Шотра, Радмила Војводић, Алиса Стојановић, Бранислав Мићуновић, Душан Петровић, Ивана Вујић, Томаж Пандур, Томи Јанежич, Горан Марковић, Дејан Зечевић, Бобан Скерлић, Сава Мрмак, Петар Зец, Мира Ерцег, Вида Огњеновић, Миленко Маричић, Јовица Павић, Слободанка Алексић, Небојша Брадић и др).