AKTUELNOSTI

IMAGINARIJUM

U poned‌jeljak, 24. februara u Koncertnoj sali muzičke škole Dara Čokorilo, u Nikšiću, u 19 časova, nastavljamo sa realizacijom projekta Imaginarijum. Tema trinaeste sesije je Slika i gluma, a gost će biti Tihomir Stanić, glumac. Razgovor sa uvaženim gostom vodiće autorka  projekta Imaginarijum, istoričarka umjetnosti i urednica programa u JU Zahumlje Kristina Radović.

Organizator  tribine je JU Zahumlje u saradnji sa Muzičkom školom, a u okviru februarskog repertoara Nikšićke kulturne scene 2025.

Napomena: JU Zahumlje nastavlja sa projektom iz kulturno – umjetničkog stvaralaštva, pod nazivom Imaginarijum (latinski imagoimaginis slika). Projekat obuhvata niz sesija čija je osnovna tema fenomen slike tretiran kroz razne umjetnosti. Cilj je da se kroz fenomen slike sagleda i afirmiše savremena umjetnička scena i kritika i posebno kod mlađih generacija, razvije i sugeriše vrjednosni stav o konkretnim umjetničkim d‌jelima. U programu će se predstaviti, i o fenomenu slike govoriti, renomirane ličnosti sa regionalne i državne kulturno – umjetničke scene.

Tihomir Stanić

Rođen je 17. novembra 1960. godine u Šeškovcima kod Laktaša, BiH. Diplomirao je glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1983. godine u klasi profesora Dejana Mijača. Stalni je član ansambla Pozorišta Atelje 212 od 1987. godine.

U kontinuiranoj karijeri dugoj više od 40 godina (od 1981), odigrao je više od 130 uloga (premijera i alternacija) na gotovo svim beogradskim pozorišnim scenama, kao i u pozorištima u Novom Sadu, Somboru, Subotici, Vršcu, Banjaluci, Podgorici, Užicu. Ostvario je takođe preko 130 uloga na filmu i TV. U dramskim programima TV Novi Sad i TV Beograd odigrao je veliki broj značajnih ličnosti iz srpske istorije i književnosti: Dositeja Obradovića, Savu Mrkalja, Jovana Steriju Popovića, Branka Radičevića, Miloša Crnjanskog, Stevana Sremca, Iva Andrića, kralja Aleksandra Obrenovića, Borislava Pekića, Jovana Jovanovića Zmaja i dr.

Predsjednik je Saveza dramskih umetnika Srbije od 1998. do 2000. godine. Umjetnički direktor Narodnog pozorišta Republike Srpske u Banjaluci od 2005. do 2007. godine. Osnivač je producentskih kuća „Balkan film“, „Drina film“ i „Tihomir Stanić Production“ u okviru kojih producira igrane filmove, serije i pozorišne predstave od 2007. godine.

Oprobao se u najrazličitijim žanrovima sa pođednakim uspjehom, u d‌jelima klasične literature kao i u savremenim produkcijama. Nagrađivan je za svoje najznačajnije uloge (Platonov u Divljem medu Čehova i Majkla Frejna, Osvald Alving u Ibzenovim Avetima, Mefisto u Geteovom Faustu, Joco u Brešanovom Hamletu u Mrduši Donjoj, Mark u komadu Art Jasmine Reze, naslovna uloga u monodrami Detinjarije Rejmona Kusa, Gavrilović u Sterijinim Rodoljupcima, Aleksa u Sterijinoj Laži i paralaži, Anđelko u Falsifikatoru Gorana Markovića, Đilas u komadu Everyman Đilas Radmile Vojvodić…) na Jugoslovenskom pozorišnom festivalu u Užicu, Danima komedije u Jagodini, Teatar-festu „Petar Kočić“ u Banjaluci, Svečanostima „Ljubiša Jovanović“ u Šapcu, Festivalu jednog glumca u Nikšiću, Danima satire Fadila Hadžića u Zagrebu, Festivalu klasike u Vršcu, Danima Milivoja Živanovića u Požarevcu, Sterijinom pozorju u Novom Sadu… Sarađivao je sa gotovo svim značajnim pozorišnim, filmskim i TV rediteljima na ovim prostorima (Dejan Mijač, Ljubomir Draškić, Zoran Ratković, Egon Savin, Slobodan Unkovski, Ljubiša Georgievski, Veljko Bulajić, Zdravko Šotra, Radmila Vojvodić, Alisa Stojanović, Branislav Mićunović, Dušan Petrović, Ivana Vujić, Tomaž Pandur, Tomi Janežič, Goran Marković, Dejan Zečević, Boban Skerlić, Sava Mrmak, Petar Zec, Mira Erceg, Vida Ognjenović, Milenko Maričić, Jovica Pavić, Slobodanka Aleksić, Nebojša Bradić i dr).

Da li ti se sviđa? Podijeli!