ФОЛКЛОР

Фолклорни ансамбл ЈУ „Захумље“ основан је 1975. године, како би се проширио дјелокруг рада ове установе. У почетку је окупљао око 50 ентузијаста да би се касније број чланова значајно повећао. Први руководилац (кореограф) била је Радмила-Бела Петковић која је поставила бројне кореографије и која је са ансамблом радила до 2011.године када умјетнички руководилац постаје Зоран Ћетковић. Важну улогу у развоју фолклора у „Захумљу“ имао је и проф. др Владимир Шоћ који је поставио неколико кореографија (Игре и пјесме из Црне Горе, Игре из Боке, као и Игре из Рожаја и Гусиња). Кореографије су постављали и Добривоје Путник (Буњевачке игре), Милан Андријанић (Влашке игре и Игре из Југоисточне Србије) као и Горан Митровић (Игре из Босилеграда). Први наступ фолклорни ансамбл је имао у Никшићу 1976. године са позајмљеним ношњама, затим исте године забиљежено је прво учешће ансамбла на Фестивалу фолклорних ансамбала Црне Горе у Улцињу. Изузетно запажени наступи овог Ансамбла су на умјетничким сценама бившег СССР-а (Москва, Владимир, Гус Хрустаљниј, Суздаљ, Вјошенскаја), Италије (Терни, Реггио Емилиа, Цоррополи, Молитерно, Фиугги), Њемачке (Стутгарт), Пољске (Катовице, Сосновyец), Турске (Чорум, Самсун), Ирака (Багдад, Вавилон), Аустрије (Беч – 5 година узастопно, Wинеронеустадт), Грчка (Солун), Мађарска (Гyöнгyöс, Егер) гдје је проглашен као најбољи ансамбл, и других европских земаља, као и на просторима бивше Југославије, у оквиру међународних фестивала фолклоре, Румунија, Бугарска (Пловдив, Разград).

За изузетан квалитет и високи умјетнички ниво својих програма, овај Ансамбл је на домаћим и Међународним фестивалима фолклора освојио низ награда и признања (Пољска – Сосновyец за најбољу кореографију, Молитерно – Италија награда за најбољи комплетан умјетнички утисак, Егер-Мађарска за најбољи ансамбл Фестивала итд.).

Захваљујући изузетном квалитету и веома високом умјетничком нивоу својих програма овај Ансамбл је већ годинама члан ЦИОФФ – а (Свјетске организације фолклора и традиционалних умјетности).

На завидном нивоу је и сарадња која је успостављена са културно-умјетничким друштвима из Црне Горе и региона, али и европским друштвима, о чему свједоче и бројна ванфестивалска гостовања.

Чланови фолклорних ансамбала су са поносом представљали не само „Захумље“, већ и темељне културне вриједности Никшића и Црне Горе.

Умјетнички руководилац фолклорног ансамбла ЈУ „Захумље“ је Марко Ђокић.