АКТУЕЛНОСТИ

ИМАГИНАРИЈУМ

У уторак, 28. маја у сали ЈУ Захумље Никшић у 19 часова, настављамо са реализацијом пројекта Имагинаријум. Тема десете сесије је Слика и филм, а гост ће бити проф. др Синиша Јелушић. Разговор ће водити ауторка пројекта Имагинаријум, историчарка умјетности и уредница програма у ЈУ Захумље Кристина Радовић.

Напомена:ЈУ Захумље је за текућу годину планирала наставак пројекта из културно – умјетничког стваралаштва, под називом Имагинаријум (латински имаго, имагинис слика). Пројекат ће, као и досад, обухватити низ сесија чија ће основна тема бити феномен слике третиран кроз разне умјетности. Циљ је да се кроз феноменслике сагледа и афирмише савремена умјетничка сцена и критика и посебно код млађих генерација, развије и сугерише врједносни став о конкретним умјетничким д‌јелима. У програму ће се представити и о феномену слике говорити реномиране личности са регионалне и државне културно – умјетничке сцене.

Биографија проф. др Синише Јелушића.

Студирао је на Филозофском и Филолошком факултету Београдског универзитета. На Филолошкомфакултету је дипломирао, магистрирао и докторирао.  Студијски је боравио на неколико универзитета. Радио је као професор на Педагошкој академији у Београду, савјетник за међународну сарадњу у области кинематографије у Министарству културе Републике Србије и стални сарадник Института за књижевност и уметност у Београду (руководилац пројекта академик З. Константиновић). Редовни је професор Универзитета Црне Горе (Факултет драмских умјетности на Цетињу, Филозофски факултет/по позиву), на коме је предавао предмете: Компаративна књижевност; Историја и теорија драме и позоришта; Ауторске поетике; Драматологија; Методологија научног рада (мастер студије ФДУ). Од 1999/2000. до 2012. као професор по позиву на Филозофском факултету у Никшићу, предавао је предмете: Средњовјековна књижевност;  Теорија књижевности I, II; Увод у теорију књижевности; Крлежа и Десница (специјални курс); Књижевност и филм (ментор/одгов. професор), Тумачење књижевног текста. Од 1999. до 2007. професор је по позиву Филозофског факултета Универзитета Источно Сарајево/БиХ (предмет: Историја и теорија свјетске драме и позоришта И, ИИ). Студијске 2020/2021 на истом универзитету по позиву је предавао предмете: Општа књижевност I и II; Теорија филма; Сценарио; Хришћанство и руска књижевност. Мастер и докторски курсеви: Филозофски факултет, Бањалука, Босна и Херцеговина/Република Српска (1999/2000): Методологија књижевно-научних истраживања, Филозофски факултет, С. Сарајево (Босна и

Херцеговина/Република Српска): Херменеутика драме, предмет: Методологија књижевно-научних истраживања (2002/03), Филозофски факултет Осијек (Хрватска): Театар и сјећање (2010/11). Стални је сарадник Института свјетске књижевности (ИМЛИ), РАН, (Российская академия наук, Институт мировой литературы им. А. М. Горького) на пројекту: Литературные взаимосвязи России XVIII–XIX вв.: по материалам российских и зарубежных архивохранилищ http://www.imli.ru/  Члан је Од‌јељења хуманистичких наука ЦАНУ; Редакционог одбора за критичко издање Сабраних д‌јела Петра ИИ П. Његоша ЦАНУ; Естетичког друштва Србије и БАК-а (Београдског аналитичког круга); Међународног редакционог савјета научних часописа: Вестник славянских культур, Государственная академия славянской культуры, Москва, Российская Федерация; Герменевтика древнерусской литературы – научни часопис

Од‌јељења древнословенских књижевности Института свјетске књижевности Руске академије наука (Отдел древнеславянских литератур ИМЛИ РАН); Научный поиск – научни часопис Ивановског државног универзитета (Ивановский государственный университет), Иваново, Русија. Међународне редакције online часописа Артос за знаност, умјетност и културу Умјетничке академије у Осијеку (Хрватска); инострани члан Образовног фонда браће Сергеја и Евгенија Трубецких  Москва//„Образовательный фонд имени братьев Сергея и Евгения Трубецких" Москва.

У оквиру интертекстуалних истраживања књижевности и ликовних умјетности др Јелушић је аутор два експериментална филма: Мовие пицтурес Ђуре Јакшића (Фокус, Београд, 1996.) и Медитатионес Парисиорум (Фикс фокус, Београд – РТС Београд, 1998), који су приказани на фестивалима југославенског документарног и краткометражног филма у Београду. Поред више од 140 радова објављених у разним домаћим и страним научним и стручним публикацијама, објавио је књиге: Ут пицтура поесис (1996); Текст и интертекст (1999); Поетички облици, (2002); Прометејев пад. Интертекстуалност: драма, театар, филм, (2007); Разумјети лутку: огледи о трагању за архетипом (2017). За ванредног члана Црногорске академије наука и умјетности изабран је 18. децембра 2018. године.

Да ли ти се свиђа? Подијели!